• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/public/Yasemin-Mataraci‎
  • https://twitter.com/avukatyasemin

  0 (505) 530 55 44

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı Boşanma Protokolü
      Anlaşmalı boşanma davasının açılması için evliliğin en az bir yıl sürmüş olması şarttır. Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi hâlinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Antalya Anlaşmalı Boşanma Protokolu  Davası Avukatı Yasemin Mataracı
                   Bir yıl dolmadan Anlaşmalı Boşanma davası açılamaz, açılsa da süreden reddedilir. Ayrıca varsa müşterek çocukların velayetinin kimde olacağı, gerek çocuklar ve gerekse eş için ödenecek parasal haklar (nafaka ve tazminat) miktarı ve ödeme şekli ile günü, eşya ve mal paylaşımı, velayeti almayan taraf için çocukla kurulacak şahsi münasebetin günü, varsa maddi manevi tazminat konularında tamamen iki tarafta anlaşacaklar. Eşler bu beyanlarını bir protokolle anlaşma tutanağına geçirip birlikte imzalayacak ve birlikte davayı açacaklardır. Avukat tutsalar bile hâkim yine de her iki tarafı duruşmada dinliyor. Serbest ve özgür iradeleriyle bu anlaşmayı imzalayıp imzalamadıklarını ve içeriğinin doğru olup olmadığıyla kabul edip etmediklerini duruşma tutanağına imzaları da alınarak geçiriliyor.      
   Anlaşmalı Boşanma Protokolü yazılı bir metin halinde düzenlenmiş olabileceği gibi, hâkimin huzurunda sözlü olarakta açıklanabilir. Ancak bu durumda sözlü açıklamanın mahkemede bir tutanağa geçirilerek her iki eş tarafından imzalanması gerekir ve tek celsede boşanabiliyorlar. Ancak eşlerin anlaşmasıyla boşanmaya karar verilebilmesi için protokolün hâkim tarafından uygun bulunması şartına bağlanmıştır. Yoksa anlaşmalı boşanma olmaz. Bu boşanmada her hangi bir boşanma nedeni ileri sürmeye gerek yoktur. İleride yapılan protokolden dolayı bir problem çıkmaması için bu protokolün Avukatlar tarafından hazırlanması uygun olacaktır. Zira bu protokolden kaynaklı olarak boşanma davası sonrası birçok sorun ortaya çıkabilmektedir.


       Antalya Anlaşmalı Boşanma Protokolü Davası Avukatı I
      Antalya Anlaşmalı Boşanma Davası Avukatı.


     Hizmetlerimiz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve hukuksal konularda görüşmek için iletişim bilgilerimize Tıklayınız. 


 Antalya Avukatı          

Yorumlar - Yorum Yaz